BLOGGER TEMPLATES - TWITTER BACKGROUNDS »

Saturday, December 19, 2009

What someone's waste would buy me

I was just reading emily's post over at www.under1000permonth.blogspot.com about wrapping paper ideas. I posted about seeing a woman spend $79 just on wrapping paper. Every time I see this type of spending, I can't help but think what that could buy for our family. I do this everytime I see something wasted, I can't help it, I have an illness, hahahaha. So let's take that $79 wrapping paper amount and see what we could buy that is actually useful......
$79 would buy our family
#1- 30 gallons of milk
#2- 5 huge boxes of powdered milk
#3- my amazon.com wish list-apple peeler corer, food dehydrator, root beer making kit, -my $20 gift cards from swagbucks, and I could add a bit more to that list.
#4- enough paint to paint every room in our 2500 sq. ft. house
#5- @.99 lb when on sale for pork chops, 79 lbs.
I sometimes don't even realize that I am doing this, I just see things and my mind thinks, maybe too much sometimes.
Wrapping paper to me is just wasteful spending. It is something that most just throw away. I just keep everything, and use it the next year. I have a huge bin full of bags, wrappings, ribbons etc., enough to last years, then I just keep adding to it. If by chance I used it all, I still would not buy new stuff, I would use newspaper or whatever I had that would work. I know my kids would rather have something else they needed then expensive wrapping, I took a poll, not one kid or hubby or I would want wrapping instead of something else we really wanted or needed, Well the 2 year old just stared at me but I took that as a no, :). What waste have you seen lately and what could you buy your family with that?

3 comments:

Eleanor Joyce said...

excellent post--I like this thinking!

frugalredneck said...

I am cracking up right now, I was sure I needed therapy or something!!!!! Thanks for not directing me towards the nearest looney bin.

Amy said...

I totally agree with you, I almost had a heart attack when I saw that post too. With her $79 I bought Christmas gifts for our three nephews, a birthday gift for one nephew (birthday on Christmas day), Christmas gifts for my son, eleven jars of bath salts (teacher Christmas gifts and had $10 left over! I guarantee no one will remember how beautifully wrapped her gifts were. I like my gifts to look good, but I will spend as little as possible doing it!

Amy @ thecircusmcgurkus.blogspot.com